Kustieties vairāk! Sportojiet!
Ārstniecības personas, plašsaziņas līdzekļi bieži vien iesaka kustēties, sportot vairāk, neko konkrētāk nepaskaidrojot. Cilvēks pēc ārsta apmeklējuma aiziet mājās un turpina pavadīt daudz laika pie televizora, viedierīcēm, varbūt reizi nedēļā nopļauj zāli… Ļoti maz gadījumos mērķtiecīgas fiziskās aktivitātes tiek novērtētas un regulāri iekļautas iknedēļas rutīnā. Tad pienāk nākamā ķirurģiskā iejaukšanās, pēc kuras ārsts atkal iesaka vairāk kustēties! Lielai daļai rekomendācija sportot vairāk asociējas ar negatīvu pieredzi.
Ir laiks atklāt no jauna!
Fizisko aktivitāšu fizioloģija ir zinātne, kas izmanto fiziskās aktivitātes ar mērķi ietekmēt organismu sistēmu līmenī. Fizisko aktivitāšu fiziologs pēta un izmēra organisma atbildes reakcijas uz dažādām aktivitāšu kombinācijām! Mēs pētām un ikdienā izmantojam fiziskās aktivitātes veselībai, slimību profilaksei un dažādos ārstēšanas posmos.
Fiziskās aktivitātes veselībai (lai nodrošinātu normālu sirds asinsvadu, elpošanas, kustību balsta, nervu un endokrīnās sistēmas funkcionēšanu) atšķiras no sporta klasiskā izpratnē (mērķis nav lēkt pāri barjerām). Galvenais mērķis ir organisma sistēmu veselības nodrošināšana un uzturēšana, kā sasniegšanai tiek izmantotas uz pierādījumiem balstītas metodes!
Fiziskā aktivitāte ir ikviena ķermeņa kustība, ko nodrošina muskuļu darbība un kas rezultējas ar enerģijas patēriņu (vismaz 50% no fiziskajām spējām (skābekļa patēriņš), (sirds darbības frekvence – SF).
Nedēļas rutīnā, jāpievērš uzmanība fizisko aktivitāšu vadlīnijām.
• 150 – 300 min nedēļā (vai 25 min 7x nedēļā) mērenas intensitātes (var uzturēt sarunu ar otru cilvēku, 60-75 % no SF max) aerobā slodze (pastaigas, nūjošana, velosipēds, lēns skrējiens), vai 75 – 150 min augstāka intensitāte (lielāka aizdusa 75-90% no SF max) – piemēram, 4×4 intervāli!
• 2 ≤ sesijas ar spēka treniņu lielajām muskuļu grupām: mugurai, augšējo un apakšējo ekstremitāšu muskuļiem (⁓ 50 % no viena atkārtojuma maksimuma). 2-4 piegājieni, 4-12 atkārtojumi katrā piegājienā.
Svarīgi aspekti, kas būtu pārrunājami ar cilvēku, pirms tiek rekomendētas fiziskās aktivitātes:
1. Fiziskās aktivitātes intensitāte; % no maksimālās sirds darbības frekvences (SF). Formula maksimālai SF 211-(0.64x vecums);
2. Fiziskās aktivitātes apjoms, atkārtojumu skaits un kopējais sēriju skaits vienā treniņā, veiktās minūtes;
3. Biežums; cik bieži konkrēts vingrojums tiek izpildīts vai cik bieži konkrēts muskulis tiek trenēts.
Mana specializācija ir onkoloģija. Pirms ārstēšanas uzsākšanas, ievērojiet PVO rekomendētās fizisko aktivitāšu vadlīnijas, ārstēšanās laikā svarīgi turpināt veikt aerobo slodzi un spēka vingrinājumus, rūpīgi sekojot līdzi pašsajūtai. Pēc ārstēšanas pabeigšanas var atgriezties pie vadlīnijām.
Kāpēc tas ir svarīgi onkoloģijā? Organisma sistēmu sadarbība fiziskas slodzes laikā ir ļoti unikāla un ietekmē visu ķermeni. Tiek mobilizētas imunitātes šūnas (NK) ap audzēju, mazinās iekaisuma procesi, izmainās asins plūsma, normalizējas hormonu regulācija. Visi šie faktori kombinācijā ar noteikto ārstēšanu ir ļoti efektīvi. Nešaubieties un regulāri veiciet mērķtiecīgas fiziskās aktivitātes!